Güncel Bilim

İKİ ATOMUN DANSI KİMYASAL BAĞLARIN OLUŞUMUNU VE KIRILMASINI ORTAYA ÇIKARDI

Bilim insanları kimyasal bağların oluşumunu ve kırılmasını iki renyum atomundan (yeşil) oluşan bir molekül kullanarak, karbon nanotüp içinde (gri) molekülün dansını izledi.


Devamını oku
ANTARTİKA'DA KARA ÜZERİNDEKİ EN DERİN NOKTA BULUNDU

Karalar üzerindeki en derin nokta, Antarktika'daki Denman Buzulu'nun altında tespit edildi.


Devamını oku
ZEHRA SAYERS 2019'DA BBC'NİN 100 KADIN LİSTESİNE GİREN İLK TÜRK BİLİM İNSANI

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Sayers, "BBC 100 Women 2019" listesine giren tek Türk bilim insanı oldu.Devamını oku
YENİ ZELANDA'DA "İNSAN BOYUTUNDA"  PENGUENLERİN FOSİLLERİ BULUNDU

Fosil kemiklerin, yaklaşık 1,6 metre uzunluğunda, 80 kg ağırlığında bir hayvana ait olduğu düşünülüyor. Dev penguen, en az 56 milyon yıl önce Paleosen Çağı'nda yaşıyordu. Canterbury Müzesi tarafından "canavar penguen" olarak adlandırılan hayvan, Yeni Zelanda faunasında soyu tükenen çok sayıdaki dev hayvandan biri.


Devamını oku
BİLİM DÜNYASINDA BİR İLK 3 BOYUTLU YAZICIDA KALP ÜRETİLDİ

İsrailli bilim adamları gerçek insan dokusu ve damarı kullanarak ilk kez üç boyutlu yazıcıda kalp üretti. Araştırmacılar bu gelişmenin organ naklinde ve tıp dünyasında büyük bir başarı olduğunu, ileride hastalıklı olan kalplere doku transferinin önünü açabilleceğini düşünüyor.


Devamını oku
TÜRK DOKTORUN "FİDAN SENDROMU TANIMI DÜNYA TIP LİTERATÜRÜNE GİRDİ

Eskişehir Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde görevli Doktor Vural Fidan’ın bir süredir üzerinde çalıştığı, kıvırcık saçlı kız çocuklarında görülen bir hastalık, uluslararası dergilerde yayımlanarak “Fidan Sendromu” olarak dünya tıp literatürüne girdi.


Devamını oku
SESİ TUTAN ANCAK HAVAYI VE IŞIĞI GEÇİREN MALZEME

Matematik ve 3D yazıcıların marifetlerini birleştiren Boston Üniversitesi araştırmacıları, içinden ışığın ve havanın sorunsuz geçtiği, ancak sesin geçemediği bir malzeme üretti. Araştırmacı Xin Zhang, basın toplantısında şöyle dedi: “Buradaki fikir, herhangi bir nesnenin ürettiği sesin engellendiği bir nesneyi matematiksel olarak tasarlayabileceğimizi göstermekti”. Bunun anlamı geleceğin şu ana göre daha sessiz olacağı idi.


Devamını oku
BİLİM İNSANLARI KUANTUM BİLGİSAYARIYLA YAPILAN DENEYDE 'ZAMANI GERİYE ALDI'

Bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular.


Devamını oku
ÇİN YAPAY GÜNEŞİNİ TAMAMLIYOR

Kasım ayında, Çinli araştırmacılar, Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak (EAST) -gerçek Güneş’in enerji üretmek için kullandığı nükleer füzyon sürecini taklit etmek için tasarlanmış bir “yapay güneş” reaktörünün 100 milyon santigrat derece elektron sıcaklığına ulaşarak bir dönüm noktasına ulaştığını açıkladılar.


Devamını oku
ELEKTRİK ÜRETEN BAKTERİLER

Bir mikroakışkan tekniği ile bakterilerin elektrik üretme kabiliyetine göre çabucak sıralanması mümkün olacak. Mikroplar yeni bir mikroakışkan tekniği ile güç üretimi veya çevresel temizlik amaçları için kullanılabilecek.


Devamını oku
« 1 2 3 4 5 6 7 8