Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan soruları aşağıdaki listeden bulabilirsiniz. Listede olmayan sorularınız için lütfen iletişim formunu kullanınız.

ÜYEP’te hangi dersler verilmektedir?

Güz ve Bahar döneminde Fen Bilimleri ve İleri Matematik dersleri verilmektedir.

Yaz dönemi derslerini web sitemizdeki Yaz Enstitüsü sekmesinden ulaşabilirsiniz.

ÜYEP’te derslere devam zorunlu mudur?

Evet.

Öğrencinin katıldığı her bir dersten dönemlik % 30 devamsızlık hakkı vardır. Bu sınırı aşan öğrencilerin ÜYEP ile ilişiği kesilmektedir.

Dersleri kimler yürütmektedir?

Her bir temel ders Üstün Yeteneklilerin Eğitiminde yüksek lisans ve doktora yapan uzmanlarca yürütülmektedir. Ayrıca her ünitenin başında bir öğretim üyesi 1 saat boyunca öğrencilere ünite ile ilgili çok farklı bakış açıları sunmaktadır. 

ÜYEP’te her hafta kaç saat ders işlenmektedir?

Güz ve Bahar dönemlerinde hafta sonu (cumartesi-pazar) dersler verilmektedir. Her sınıf düzeyinde öğrenciler bir gün sabah, diğer gün öğle sonu programa devam ederler. 5. sınıflar hafta sonları toplam beş saat, 6 ve 7. sınıflar toplam yedi saat ve 8. Sınıflar ise toplam altı saat eğitim görmektedirler.

ÜYEP’te dersler işlenirken Anadolu Üniversitesi’nin laboratuvarları kullanılıyor mu?

Evet.

Anadolu Üniversitesi ÜYEP öğrencilerinin farklı eğitim ortamlarını deneyimlemeleri için bilgisayar ve fen laboratuvarlarını, seçmeli derslerde ilgili fakültelerin laboratuvarlarını kullanmalarına olanak sağlamaktadır. 

ÜYEP’e nasıl başvurabilirim?

Her yıl Kasım ve Aralık ayı içerisinde Eskişehir genelindeki tüm okullara sınav tarihi ve başvuru koşulları ile ilgili afişler ve el broşürleri gönderilmektedir. Bu afişlerde belirtilen tarihler arasında 5. sınıfa giden her öğrencimiz ÜYEP yetenek sınavına başvurabilir. Ayrıca sınav tarihlerini ve başvuru koşullarını web sayfamızdan da takip edebilirsiniz. Web sitemiz: uyep.anadolu.edu.tr

ÜYEP yetenek sınavına sadece Eskişehir’de yaşayanlar mi başvurabilir?

Hayır. 

Yetenek sınavımıza Türkiye’nin herhangi bir ilinden başvurulabilir. Ancak dersler sadece Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde yapılmaktadır.

ÜYEP sınavında kesinlikle yanımızda olması gereken belge ve eşyalar nelerdir?

  • Başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı
  • Kurşun kalem ve silgi

ÜYEP yaz enstitüsü ne zaman başlamaktadır?

Her yıl genellikle yaz tatilinin ilk iki haftası ÜYEP yaz dönemidir. Bahar dönemi sonuna doğru Yaz dönemi programı web sitemizden ilan edilmektedir. 2022 yılında 20 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır.

Merkezinizde zeka testi ve danışmanlık yapılmakta mıdır?

Evet.

Sekreteryadan randevu alınması koşuluyla 4-12 yaş arası öğrencilere uzmanlarımız tarafından zeka testi uygulanmaktadır. Yine randevu alarak danışmanlık hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.