Güncel Bilim

SESİ TUTAN ANCAK HAVAYI VE IŞIĞI GEÇİREN MALZEME

Akustik metamalzeme

Physical Review B dergisinde yayınlanan makalelerinde, araştırmacılar ”akustik metamalzeme” olarak tarif ettikleri malzemenin üretilme çalışmalarını tarif ettiler.

Araştırmacılar çalışmalarına önce hava veya ışığı engellemeden, gelen ses dalgalarını kaynağına geri gönderebilen malzemenin boyutlarını ve özellklerini hesaplamakla başladılar. Ardından malzemeyi 3 boyutlu yazıcıda ürettiler ve bir PVC borunun ucuna yerleştirdiler, diğer ucuna da bir megafon koydular. Megafondan tiz bir ses verildiğinde, sesin %94’ünün engellendiğini gördüler.

Araştırmacı Jacob Nikolajczyk, basın toplantısında şöyle dedi: “Aylardır bilgisayar modelleme çalışmalarımızda bu tür sonuçlar görüyorduk, bilgisayarda modellenmiş ses seviyelerini görmek bir şey, ama etkisini kendi kulaklarınızla duymanız bambaşka birşey”.

Yuvarlak şekille sınırlı kalınmayacak

Araştırmacılar, araştırmalarında gösterildiği yuvarlak şekil ile sınırlı kalmayacaklarını da bildiriyor. Bu malzemenin çok sayıda uygulamada kullanılacağı görülüyor.

Zhang ve bir diğer araştırmacı olan Reza Ghaffarivardavagh, basın toplantısında ürettikleri malzemenin çok hafif, açık ve güzel olduğunu belirttiler. Araştırmacılar, “Her parça birbiri ile fayans veya kiremit gibi bir şekilde birleştirilerek ölçek büyütülebilir ve ses geçirmeyen, ancak ışık ve havayı geçiren bir duvar yapılabilir” diyorlar.

Bu malzemenin ayrıca insansız hava araçlarının, HVAC sistemleri ve hatta MRI cihazlarının seslerini azaltmak için kullanılma ihtimalinin olduğu belirtiliyor

Kaynak:

https://www.bilim.org/sesi-tutan-ancak-havayi-ve-isigi-geciren-malzeme-uretildi/

https://www.sciencealert.com/scientists-create-new-material-that-can-block-sound-while-still-allowing-air-and-light