Güncel Bilim

EL NİNO HAVA DURUMUNDAKİ KAOSUN SORUMLUSU MU?

El Nino Büyük Okyanus'un orta kesimlerindeki sıcak suyun Kuzey ve Güney Amerika'ya doğru genişlemesiyle ortaya çıkan atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır. El Nino ortalama 2 ile 7 yılda bir oluşmakta, yıkıcı etkileri ise yılsonunda görülmektedir ancak kimi zamanlarda etkileri tüm yıl boyunca görülebilmektedir. El Nino, kuzey yarımküredeki bazı sel felaketlerinden ve alışılmadık derecedeki sıcak havadan sorumlu tutulmaktadır.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, şu an etkili olan El Nino hava sisteminin, şu ana dek en büyük zararı verdiği 1998'deki kadar yıkıcı olabileceği uyarısı yaptı. NASA'dan yapılan açıklamada şu andaki El Nino'da "hiçbir gerileme işareti görülmediği" belirtiliyor ve Aralık 1997'deki El Nino'yla "çarpıcı bir benzerlik görüldüğü" vurgulanıyor.

Bu yılki El Nino Paraguay, Arjantin, Uruguay ve Brezilya'da görülen son 50 yılın en büyük sel felaketlerinden sorumlu tutuluyor. Felaket nedeniyle 150 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. ABD'de ise Missouri eyaletinde görülen fırtına nedeniyle nehirlerin taşması sonucu 13 kişi öldü. El Nino nedeniyle kuraklıklar ve sel felaketleri sürerken yardım kuruluşları bu durumun etkilerinden kaygılı ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/science_and_environment ve

http://www.nasa.gov/