Güncel Bilim

2016 NOBEL FİZİK ÖDÜLÜNÜN SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Fizikçiler David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz bu ödüle, maddenin 'topolojik evre değişimleri ve maddenin topolojik evrelerinin kuramsal keşfine' yaptıkları katkı nedeniyle layık görüldü. Nobel Komitesi araştırmanın yeni bir dünyanın kapılarını açtığını söyledi.

İsveç'te bir basın konferansında isimleri açıklanan bilim insanları 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 833 bin Euro) değerindeki para ödülünü paylaşacak. Profesör Haldane, "Tamamen sürpriz oldu ve çok sevindim. Bu araştırmayı uzun zaman önce yapmıştık, ancak şimdi ona dayanarak başka buluşlar yapıldı ve araştırmamız genişledi" dedi.

Araştırmacılar, ender rastlanan süper iletkenlik ve süper akışkanlık gibi fiziksel madde değişimlerini açıklamak için matematik formülleri kullandılar. Kosterlitz ve Thouless özellikle neredeyse iki boyutlu, yüzeyi düz olan maddelere yoğunlaştılar. Haldane ayrıca tek boyutlu sayılabilecek kadar ince maddelerle çalışıyordu.

Nobel Komitesi'nin başkan vekili Profesör Nils Mårtensson, "Günümüzdeki gelişmiş teknoloji, mesela bilgisayarlar, içindeki maddelerin özelliklerini ve nasıl çalıştığını anlamamıza dayanıyor. Bu yıl Nobel Ödülü'nü kazananlar araştırmalarında maddenin beklenmedik şekilde düzenli bir şekilde davrandığını gözlemlediler ve bunu topolojiyle açıkladılar. Bu araştırmanın gelecekte yeni teknolojiler üretmemize yararı çok büyük olacak" dedi.

1901 yılından bu yana verilen ödülü kazanan üç fizikçi, isimlerini 200 fizikçiden oluşan prestijli listeye yazdırdı. Ödülü kazanan üç fizikçi de Birleşik Krallık’tan ve ABD’de çalışıyorlar.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-37550804

https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2016/