Güncel Bilim

JAPONYA'DA 30 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR YANARDAĞ PATLAMASI BEKLENİYOR

İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nde bu konuda çalışmalar yapan araştırmacılar, Kyushu Adası'ndaki Sakurajima Yanardağı'nın giderek büyüyen bir tehdit olduğuna dikkat çekti.

Sendaki Nükleer Santrali'nin de 49 km uzağında olan yanardağın yakınındaki Kagoshima kentinde yaklaşık 600 bin kişi yaşıyor. Sakurajima'nın ölümlere neden olan en son patlaması 1914 yılında gerçekleşmiş ve olayda 58 kişi hayatını kaybetmişti. “Ateş çemberi'” olarak adlandırılan takımadalarda 100'den fazla yanardağ bulunuyor. Düzenli olarak kül püskürten ve her yıl küçük ölçekli patlamaların yaşandığı Sakurajima'da son büyük volkanik aktivite şubat ayında meydana gelmişti.

Yanardağın aktivitelerini inceleyen Bristol Üniversitesi ile Sakurajima Volkanik Araştırma Merkezi'nin raporuna göre, yanardağ her yıl 14 milyon metreküp magma üretiyor. Bu 90 bin kişilik kapasitesi olan Wembley Stadyumu'nun içini 3.5 kez doldurmaya yetecek kadar büyük bir hacim.

Araştırmacılar, magmanın küçük patlamalarla birikenleri tahliye etmeye yetmeyecek kadar hızlı olduğunu, bu nedenle, bu birikimin önümüzdeki 30 yıl içinde büyük bir patlamayı tetikleyeceğini söylüyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-37358986