Güncel Bilim

DÜNYA’YA EN UZAK GALAKSİ BULUNDU

Astronomların şimdiye kadar gördüğü en parlak X-ışını parıltısını veren galaksiler kümesi içinde yer alan galaksi, Dünya 'dan 30 milyar ışık yılı uzakta bulunuyor. Evren'in kıyısından ışığın bize ulaşması uzun zaman aldığı için biz bu galaksiyi 13,1 milyar yıl önceki haliyle görüyoruz. Fakat evren genişlediği için dünyaya uzaklığı 30 milyar ışık yılı olarak hesaplanıyor

Yeni galaksinin, Dünya'nın da içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinin yüzde 1-2'si kadar bir kütleye sahip olduğu ve ağır metaller bakımından zengin olduğu düşünülüyor. Bu galaksinin ilginç bir özelliği de gaz ve toz bulutlarını Samanyolu'ndan yüzlerce kat daha hızlı döndürerek hızla yeni yıldızlar oluşturmasıdır.

85 astronomdan oluşan araştırmacılar ekibi, galaksiye küllerinden yeniden doğan Anka kuşu anlamına gelen "Phoenix" adını verdi. Uzak galaksiler kümesinin en büyüğü olan Phoenix Galaksi'si, günde 2 yıldız doğuruyor ve galaksiler kümesinin merkezinde yer alıyor. Dünya'nın içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi, yılda sadece bir yıldız doğururken çarpışan galaksiler ise Anka Galaksisi'nden çok daha fazla yıldız doğuruyor.

Kaynaklar:

http://www.bbc.com/

http://aa.com.tr/

https://www.nasa.gov/