Yaz Enstitüsü - Ders Modülü

Yaratıcı Fotoğrafçılık

Yaratıcı Fotoğrafçılık dersi temelde kadraj yani fotoğraf ekranına sığdırılan her şeyde yüzeysel tasarım yapma üzerine kuruludur. Fotoğraflamak istenen her görüntüde açıklık koyuluk, büyüklük küçüklük, ağırlık hafiflik, yakınlık uzaklık ve perspektif gibi dengelerin kavranmasıyla başlar. Ardından katılımcılarda farklılık gösteren digital makinelerdeki ortak teknik özellikler  -vizör, kadraj, deklanşör, ISO hızı, netleme, makro ve hareketli çekim gibi... -öğrenilir ve uygulamaları gerçekleştirilir.

Az pratik barındıran bu teorik sürecin sonunda, tüm teknik bilgilerin başarılı deneyimlere dönüşebilmesi için portre, makro, iç mekan ve açık hava çekim süreçleri gerçekleştirilir. Yaratıcı biçimde fotoğraflamak da tam bu sırada devreye girer.

Katılımcılar, uzun süren bu deneyimleyerek öğrenmeyle yemyeşil çimleri fotoğraflamak yerine çimi deforme etmiş bir ayak izini, metal yığınındaki pas dokusunun muazzamlığını, küçük bir pencereye büyük bir binayı sığdırmayı, güneş vuran güzel bir yüzü çekmektense güneşin göz bebeğinde nasıl ışıdığını yakalamaya başlar. 

← Geri Dön

Sınıf Düzeyi

5-6-7-8-9

Dersin Olduğu Günler

17-18-19-20-21-24-25-26-27 Haziran

Toplam Ders Saati

18

Ders Yürütücüsü

Ebru Ak