Güncel Bilim

NASA BİNLERCE DÜNYAYA BEDEL BİR ASTEROİDİN PEŞİNDE

Çok eski ve ölü bir gezegenin çekirdeği olduğu sanılan Psyche adlı asteroidi bu kadar değerli kılan şey ise neredeyse tamamen değerli bir metal alaşımdan oluşuyor olması. Mars ve Jüpiter arasındaki geniş asteroit kuşağında bulunan Psyche'nin Güneş Sistemi içerisinde bir benzeri bulunmuyor. Psyche'nin yüzde 90 demir - nikel karışımı, yüzde 10'unun ise silika olduğu tahmin ediliyor.

Psyche projesinin başındaki Arizona Üniversitesi Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden Lindy Elkins-Tanton, 200 kilometre çapındaki metal asteroidin değerinin yaklaşık 10 bin katrilyon dolar olabileceğini düşünüyor. Tüm dünya ekonomisinin büyüklüğü ise 73 trilyon dolar.

Kanada basınına konuşan Elkins-Tanton, "Asteroitten sadece bir parça koparıp Dünya'ya getirsek bile ne yapabiliriz ki? Bu dehşet verici servet tek bir zümrenin elinde olacak değil" diyor. Asteroitten bir parçayı Dünya'ya kadar taşıyacak bir teknoloji henüz geliştirilebilmiş değil.

NASA'nın Psyche görevinin amacı şimdilik sadece keşif. Güneş Sistemi'nin en alışılmadık asteroidinden gezegenlerin hayat döngüsüne dair olabildiğince fazla bilgi toplanmaya çalışılacak.

Kaynak: www.nasa.gov

                http://www.bbc.com/turkce/haberler-38665646